Pod złotą palmą
22 lip 2021

Pod złotą palmą

Biżuteria Cannes 2021

W sobotę 17 lipca zakończyło się tegoroczne wielkie święto kinematografii. Jury pod przewodnictwem reżysera Spike'a Lee wyłoniło laureatów nagród. Był to historyczny festiwal pod wieloma względami, także przez pobłyskującą na uczestnikach Cannes 2021 biżuterię. 

Festiwal niezwykłości 

Do ostatniej chwili organizacja 74. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes stała pod znakiem zapytania. Atmosfera początkowej niepewności szybko zniknęła i ustąpiła miejsca eksplozji radości i kontrowersji. W tym roku niektóre z nich oscylowały wokół biżuterii.

W przeciwieństwie do Oscara, statuetka Złotej Palmy naprawdę wykonana jest ze złota.* Nie jest to jednak jedyny drogocenny przedmiot na czerwonym dywanie Riwiery Francuskiej. Co roku gwiazdy zaskakują kreacjami i biżuterią. W tym roku dużą uwagę przykuła jedna z jurorek Maggie Gyllenhaal, która na ceremonię zdecydowała się założyć jeden ogromny diamentowy kolczyk marki Chopard, który w towarzystwie dopasowanego do niego naszyjnika wysadzanego diamentami o łącznej masie 43ct, dumnie prezentował się wysoko na uchu artystki.

Maggie Gyllenhaal w komplecie biżuterii Chopard

Przypadek Jodie

Chopard jest oficjalnym sponsorem festiwalu od 24 lat, dlatego nie dziwi duża ilość gwiazd prezentujących się na czerwonym dywanie w biżuterii tej firmy. Nawet aktorka zazwyczaj stroniąca od wielkiej ilości ozdób, Jodie Foster, pojawiła się w kolczykach z białego 18-karatowego złota oraz w platynowym pierścionku z diamentami o łącznej masie 10,76 ct. Nie do końca miła historia związana z biżuterią przytrafiła się podczas festiwalu jej imienniczce Jodie Turner Smith. Drogocenne przedmioty zostały skradzione z jej hotelowego pokoju. Aktorka relacjonowała przebieg sprawy w mediach społecznościowych, gorzko podkreślając, że nie tak wyobrażała sobie swój pierwszy udział w festiwalu. Wśród skradzionych błyskotek była jedna o największej wartości - ślubna obrączka mamy Smith. Co ciekawe, prawdopodobnym celem kradzieży była biżuteria marki Gucci, która została wypożyczona i oddana zaraz po premierze filmu Anette na dzień przed przestępstwem. W historii Cannes regularnie pojawiają się przypadki kradzieży biżuterii. Najdroższym złodziejskim łupem był ten z 2013 roku - został wyceniony na 3 miliony euro.

Jodie Turner-Smith, źródło
Bella Hadid w kolczykach Chopard

Popatrz tutaj

Wiele z ozdób, które pojawiły się na galowych spotkaniach w Cannes, zasługuje na uwagę, za wieloma kryją się ciekawe historie czy intencje. Najwięcej spojrzeń i rozmów przykuła Bella Hadid. Para błyszczących kolczyków z diamentami i kroplami z 18-karatowego złota idealnie komponowała się z monochromatycznym strojem Hadid. Jednak elementem, który przyniósł jej jeszcze więcej uwagi był masywny naszyjnik wykonany z pozłacanego mosiądzu i kryształków, w formie nawiązujący do kształtu rozgałęzionych ludzkich płuc. Projekt autorstwa Schiaparelli nosi nazwę Trompe l’œil - fr. złudzenie optyczne. Projektanci Schiaparelli często nawiązują do części ludzkiego ciała. W tym wypadku wybór tego konkretnie organu nie był przypadkowy. Według autorów płuca to niedoceniany wcześniej organ, któremu podczas pandemii poświęcaliśmy najwięcej uwagi. Filozofia tej marki rozszerza definicję biżuterii i traktuje ją jako przedłużenie ludzkiego ciała.

Bella Hadid w naszyjniku Schiaparelli

Szybko i wyjątkowo

Tegorocznemu festiwalowi towarzyszył pewien pośpiech. Pandemia nauczyła nas funkcjonować w niepewności, nie wiadomo czy i kiedy odbędzie się następna edycja. Cały świat zdaje się przyzwyczajać do tego, żeby intensywnie cieszyć się tym, co jest tu i teraz. Tę siłę wyrazu widać także w festiwalowych kreacjach oraz dobranej do nich biżuterii. Aktor Nicolas Maury pojawił się na czerwonym dywanie w 71,92 - karatowej broszce, a także zjawiskowej nausznicy oprawionej w opale i brylanty. Ten zestaw jest częścią kolekcji Carte Blanche marki Boucheron. Na biżuterię w podobnym, przywodzącym na myśl elficki, stylu zdecydowała się także Melanie Thierry. Aktorka miała na sobie pierścionek z żółtego złota z diamentami z motywem Serpent Bohème, obrączkę z białego złota i asymetryczny kolczyk Feuille d'Acanthe wykonany z żółtego złota, wszystko sygnowane przez Boucheron.

Li Meng w naszyjniku Bulgari, źródło
Melanie Thierry w nausznicy Boucheron
Nicolas Maury w biżuterii Boucheron

Wielokolorowy naszyjnik marki Bulgari był hołdem młodej aktorki Li Meng dla legendy kina Elizabeth Taylor, którą łączyła szczególna relacja z włoskim domem mody. Timothée Chalamet, który w Cannes pojawił się w związku z nowym komediodramatem Wesa Andersona, w którym występuje u boku Tildy Swinton, zachwycił biżuterią od Cartier. Na czerwonym dywanie w Cannes istnieje jedna reguła odnośnie biżuterii: wszystko jest dozwolone.  74. Międzynarodowy Festiwalu Filmowego w Cannes dowiódł, że jego uczestnicy tę zasadę stosują z upodobaniem, a wybrana przez nich w tym roku biżuteria nie przestanie inspirować aż do kolejnego święta kina.

* Statuetka Palme d'Or zaprojektowana w pracowniach jubilerskich Chopard w 1998 roku, wykonana jest z 18-karatowego złota. W tym roku nagroda została przyznana filmowi Tytan w reżyserii Julii Ducournau. Reżyserka jest drugą kobietą w historii, której film został uhonorowany najwyższą nagrodą w Cannes. 

Marta Gocka

Projekt i realizacja:
0