Wszystko o obrączkach [kompendium wiedzy]


Wybór obrączek, jako biżuterii na całe życie, może okazać się niebanalną sprawą, gdy chcemy podejść do tematu w sposób zaangażowany i profesjonalny. Obrączki są przede wszystkim symbolem małżeńskiego przyrzeczenia, jednak muszą również spełniać funkcję estetyczną i praktyczną. Dlatego przed ich wyborem warto zaopatrzyć się w niezbędną do tego wiedzę. Znajdziecie ją poniżej.

I. To już ostatni dzwonek! [kiedy zamówić obrączki?]

Z pewnością nie warto czekać na ostatnią chwilę, aby uniknąć niepotrzebnego stresu tuż przed ślubem. Długi czas oczekiwania, utrudnienia w produkcji, korekta rozmiaru, czy choroba złotnika, to czynniki, które mogą zamienić wybór pięknej biżuterii na lata, w stresujący obowiązek. Bezpiecznie będzie pomyśleć o tym 2-3 miesiące wcześniej.

Nie popadajmy też w drugą skrajność. Grubość palców po długim czasie może nieznacznie się zmienić. Dlatego obrączki zamówione rok czy dwa lata wcześniej mogą potrzebować późniejszej korekty rozmiaru.

II. Nie wszystko złoto, co się świeci [rodzaje metalu]

Najpopularniejszym wyborem jest niezmiennie złoto, ze względu na jego niepowtarzalny kolor oraz właściwości. Jubilerzy posiadają w swoich ofertach także obrączki z innych metali, nie tylko szlachetnych. Dostępne są obrączki z tytanu, srebra, palladu, platyny, czy wolframu. Różnią się one ceną, twardością, kolorem. Spotyka się też często wariacje kolorystyczne oraz ciekawe połączenia dwóch różnych metali.

III. Obrączki szczerozłote... [próba złota]

Terminem „szczerozłoty” określamy czyste złoto (24 karatowe), bez zawartości innych metali w stopie. Jednak złoto jest miękkim metalem, dlatego aby zwiększyć jego twardość tworzy się mieszaniny złota z metalami takimi jak srebro, miedź, nikiel czy pallad. Takie złoto oznaczone jest wtedy tzw. próbą, czyli zawartością metalu w stopie wyrażoną w promilach. Najbardziej optymalna próba złota, to 585 (58,5% zawartości Au w stopie), inaczej mówiąc – złoto 14 karatowe. Stop jest twardy, łatwy w obróbce, a kolor jest delikatnie mniej intensywny niż kolor czystego złota.

Użycie złota próby niższej, np. 333 (8 karatowej) obniża cenę obrączek, jednak ze względu na dużą zawartość innych metali w stopie – podatnych na oksydowanie – z czasem obrączka może ciemnieć. Natomiast wyższa próba złota, np. 750 (18 karatowej), sprawia, że obrączka będzie szlachetniejsza, jednak miększa i bardziej podatna na wycieranie.

IV. Białe, różowe. Czy to na pewno złoto? [kolory złota / rodowanie]

Na kolor złota wpływ mają domieszki metali, które znajdują się w stopie. Bardzo upraszczając, żółty kolor 14-karatowego złota otrzymywany jest z mieszaniny złota, srebra i miedzi. Czerwony / różowy kolor otrzymywany jest dzięki zwiększonej ilości miedzi. Natomiast biały kolor uzyskujemy dodając do mieszaniny nikiel lub pallad. Białe złoto niklowe wpada w odcień lekko żółty, dlatego często obrączki wykonane z tego stopu pokrywa się warstwą rodu, co zmienia odcień obrączek na metaliczny, białoszary kolor. Alternatywą jest białe złoto palladowe. Jest ono droższe, jednak gwarantuje biały odcień bez żółtych refleksów oraz nie uczula, tak jak może się to zdarzyć w przypadku złota niklowego.

V. Czy obrączki muszą być takie same? [wzór obrączki]

Wzór obrączki to indywidualna kwestia. Profesjonalne doradztwo jubilera przy wyborze obrączek jest istotne, jednak ostateczną decyzję powinniśmy oprzeć na własnym poczuciu piękna. Pary, którym zależy na spójności kształtu, często skłaniają się w kierunku prostych, klasycznych, przez co też tańszych, obrączek. Gdy nie ma zgodności co do kształtu, warto rozważyć wybór dwóch różnych wzorów. Obrączka to element biżuterii, który będzie z Wami całe życie, dlatego warto nie ulegać trendom modowym czy wpływie innych osób, lecz wybrać to, co naprawdę Wam się podoba.

VI. Obrączka musi być praktyczna [profil i szerokość]

Równie istotną kwestią co wygląd obrączki, jest jej praktyczność. Odmienny kształt każdego palca wymaga dobrego dopasowania obrączki, aby nie była ona zbyt luźna ani za ciasna. Trzeba rozważyć takie elementy jak szerokość oraz profil wewnętrzny (płaski / soczewka) obrączki. Ważne jest, aby obrączka w żaden sposób nie uciskała palca, na którym jest założona, jak i palców sąsiadujących, gdyż może to powodować podrażnienia i opuchliznę.

Dodatkową kwestią jest możliwość modyfikacji rozmiaru w przyszłości. Unikatowy, wzorzysty model obrączki, cienka obręcz, połączenie dwóch metali, bądź gęsta oprawa kamieni na obręczy, mogą znacznie utrudnić, a nawet uniemożliwić, przeróbkę obrączki. Będzie się to wiązać z wysokimi kosztami zmiany rozmiaru, bądź wykonaniem obrączki na nowo, ale oczywiście nie jest to niemożliwe.

VII. Mam swoje złoto, co dalej? [złoto pierwotne czy przetopione]

Narzeczeni często zastanawiają się, czy wykorzystać posiadane złoto, stare obrączki bądź inną biżuterię do wykonania ich własnych obrączek. Jeżeli kolor posiadanego przez was złota jest zadowalający, nie zastanawiajcie się długo. Proces obróbki złota z pewnością stworzy nowy, wspaniały symbol waszej miłości, wolny od przeszłości związanej z daną biżuterią.

Jeżeli wzór jest wykonywany jako odlew, może nie być możliwości wykonania obrączek ze złota powierzonego. W tym przypadku jest możliwość sprzedania złota jubilerowi i odjęcie tej kwoty od kosztu obrączek, które zostaną wykonane ze złota pierwotnego, czyli stopu złota użytego po raz pierwszy. Jakość obrączek wykonanych zarówno ze złota pierwotnego, jak i przetopionego, z pewnością będzie tak samo zadowalająca.

VIII. Obrączka bezszwowa czy szwowa? [wytrzymałość obrączki]

Klasyczną, wykorzystywaną od wieków, metodą wykonania obrączki było zwinięcie szyny i zlutowanie miejsca łączenia, pozostawiając szew. Zdarza się, że użyty lut różni się odcieniem koloru od całej obrączki. Dodatkowo obrączka jest w tym miejscu osłabiona.

Jednym z bezszwowych sposobów wykonania jest odlanie obrączki w gotowej formie i wykończenie odlewu przez złotnika. Inną metodą jest wykonanie obrączki z krążka odciętego ze złotej rury o odpowiedniej średnicy. Następnie doprowadza się go do pożądanego kształtu.

W przypadku łączenia różnokolorowego złota, metodą bardziej trwałą niż klasyczne lutowanie, jest zgrzewanie dyfuzyjne (poprzez przenikanie). Tworzy się wtedy pomiędzy metalami bardzo wytrzymała struktura.

Pomimo tak nowoczesnych rozwiązań, rzemieślnicze doświadczenie złotnika i klasyczna metoda lutowania może okazać się potrzebna, kiedy będziemy chcieli wykonać biżuterią z własnego złota.

IX. Szczegóły są ważne [grawerowanie]

Grawerunek nanoszony może być ręcznie, laserowo bądź metodą diamentową. Każda z metod daje trwały efekt, a wykonany grawer nie powinien zetrzeć się wraz z upływem czasu. Może on być nałożony wewnątrz, jak i na zewnątrz obrączki oraz przyjmować przeróżne konfiguracje znaków. Należy jedynie pamiętać, aby był on dla pary równie wyjątkowy, co symbol, na który będzie nałożony. 

X. Czy brylanty to przesada? [kamienie w obrączkach]

Osadzanie kamieni w obrączkach wiąże się z dużym, dodatkowym kosztem i ewentualnymi utrudnieniami z późniejszą modyfikacją rozmiaru, jednak mogą być one interesującym dodatkiem. Należy pamiętać, aby kamienie oprawiane w obręczy były wysokiej jakości i twardości (np. diamenty). Kamienie o niskiej twardości, podczas codziennego noszenia, szybko tracą swój blask i łatwiej ulegają uszkodzeniu. Jeżeli przy wyborze obrączek nie możemy pozwolić sobie na osadzenie drogocennych kamieni, możemy osadzić kamienie tańsze (np. cyrkonie) i wymienić je w przyszłości.

XI. Obrączka straciła blask [odświeżanie obrączek]

Już po kilku dniach noszenia na obrączkach mogą pojawić się zarysowania. Z czasem wypolerowana obrączka straci swój pierwotny połysk, a nałożona satyna może się delikatnie zetrzeć. Gdy wygląd znoszonej obrączki zacznie Wam przeszkadzać, warto udać się do złotnika i poprosić o jej odnowienie. Często zdarza się, że taki serwis u jubilera, u którego zamawialiśmy obrączki, jest darmowy. Jednak nie należy odnawiać obrączek zbyt często, gdyż za każdym razem ulegają one wytarciu i cienka warstwa drogocennego kruszcu uleci w powietrze. Jeżeli obrączka się zabrudzi, a kamienie stracą blask (mogą być zatłuszczone), warto spróbować umyć ją w domu płynem do mycia naczyń.

Znając już kluczowe zagadnienia związane z doborem obrączek, śmiało możecie udać się do sklepu jubilerskiego i wybrać swoje wymarzone obrączki. Jeżeli wciąż nie rozwialiśmy wszystkich wątpliwości związanych z tym zagadnieniem, śmiało skontaktuj się z nami, a usłużymy profesjonalną pomocą.

Projekt i realizacja: