YŌKAI

Yōkai przybiera wiele rozmaitych kształtów, każdy element wchodzący w skład kolekcji ma swój indywidualny charakter. Kamienie naturalne w magiczny sposób ożywiają pierścienie i naszyjniki. Biżuteria często przyjmuje rolę wyjątkowego przedmiotu, powiernika – historii, emocji. Cenimy to, że skarby wychodzące z naszej pracowni stają się amuletami, dodają ich właścicielom mocy. Biżuteria z serii Yōkai w genotypie ma wpisaną skłonność do bycia towarzyszem – talizmanem.

Yōkai ( 妖怪) to w języku japońskim tajemnicza istota, coś nienazwanego i niezdefiniowanego. 

Yōkai stanowiły odpowiedź dawnych mieszkańców Japonii na objaśnianie nieznanych im zjawisk, elementów rzeczywistości, których nie rozumieli. Powstały w wyniku refleksji nad tym, że wokół nas istnieją światy, do których nie do końca mamy dostęp. To, że trudno nam je dostrzec czy opisać, nie znaczy że ich nie ma.

Idziesz przez las, ścieżka prowadzi wciąż pod górę, powoli opadasz z sił, aż w końcu trudno ci zrobić kolejny krok – na twojej drodze stanął Nurikabe – niewidzialny stwór, dość wysoki, aby uniemożliwić wspinanie się po nim, i wystarczająco szeroki, aby stłumić wszelkie próby obejścia go. Budzisz się rano, okazuje się, że poduszka na której zasypiałeś leży po drugiej stronie łóżka – to znaczy, że w nocy odwiedził Cię Makura-Gaeshi – przekładacz poduszki. Masz poczucie, że ktoś lub coś ci się przygląda – to Mokumokuren kieruje na ciebie jedno ze swoich wszędobylskich oczu.

Tutaj przeczytasz więcej o cudownych japońskich potworach.