KOLOROWE KAMIENIE INWESTYCYJNE

Domeną kamieni ozdobnych jest piękno i czar. Jednak kamienie kolorowe to nie tylko materiał dla złotnika bądź ozdoba podkreślająca urodę czy charakter. Dzięki ich wartości mogą być również bezpieczną lokatą oraz alternatywą dla cieszących się dużą popularnością diamentów.

12 kwietnia w naszym salonie jubilerskim odbyło się spotkanie otwarte, prowadzone przez Łukasza Bandura, doświadczonego gemmologa i handlowca, dotyczące inwestowania w kamienie kolorowe. Dowiedzieliśmy się o najważniejszych czynnikach wpływających na ich cenę, mieliśmy okazję zobaczyć wiele drogocennych kamieni oraz poznać ich historię i wartość. Zainspirowało nas to do opisania czynników, na które należy zwrócić uwagę przed ich zakupem, aby wybór okazał się bezbłędny.

Rodzaj kamienia: popularny czy unikatowy?

Dobrze znane szafiry, rubiny czy szmaragdy są drogim i popularnym materiałem jubilerskim. Kupując taki kamień możemy być spokojni, że jego wartość nie powinna spaść lub mocno się zawahać. Niestety ich popularność często przyciąga fałszerzy. Na rynku dostępnych jest wiele falsyfikatów oraz kamieni syntetycznych sprzedawanych jako naturalne, na co trzeba bardzo uważać.

Warto też zwrócić uwagę na mniej znane w Polsce kamienie ozdobne. Cyrkony, wiele odmian granatów, skapolity, danburyty, morganity, turmaliny, spinele itd. Ich unikatowość na rynku oraz małe zainteresowanie nimi mogą powodować, że ich cena jest niewygórowana. Kamienie te mogą okazać się nie tylko dobrą lokatą, ale i wspaniałą inwestycją.

Sprawdzone źródło pochodzenia

Istotną rolę przy wyborze kamieni inwestycyjnych spełnia sprzedawca. Powinien on doradzić, pomóc w wyborze oraz przekazać całą swoją wiedzę na temat sprzedawanych kamieni. Jeżeli chcemy być pewni co do autentyczności interesującego nas kamienia, warto zastanowić się nad zakupem klejnotu wraz z certyfikatem uznanego instytutu gemmologicznego (np. GIA, GIT). Ekspertyza może zwiększyć jego rangę oraz daje gwarancję jakości kamienia.

Barwa: intensywność oraz odcień

W przypadku kamieni kolorowych barwa odgrywa kluczową rolę. Jest ona najistotniejszym elementem, pod kątem którego rzeczoznawcy wyceniają kamień. Dlatego warto decydować się na minerały o wysokim nasyceniu barwą oraz rzadko spotykanym odcieniu.

Wciąż bardzo pożądanymi przez kolekcjonerów kamieniami są rubiny o intensywnie czerwonej barwie (tzw. gołębia krew), chabrowe szafiry, soczystozielone szmaragdy bądź rzadziej spotykane: cejlońskie szafiry padparadża, niebieska odmiana granatu czy zmieniające barwę aleksandryty. Zdarza się, że niektóre duże, kolorowe klejnoty o wysokiej czystości i idealnym szlifie przewyższają cenowo najwyższej jakości diamenty.

Czysty jak łza?

Czystość kamieni kolorowych nie jest tak istotna, jak w przypadku bezbarwnych diamentów, jednak znalezienie drogiego barwnego minerału bez wewnętrznych inkluzji jest rzadkością, co sprawia, że takie kamienie także są niezwykle wartościowe. Dotyczy to między innymi korundów czy szmaragdów.

Inaczej jest jeżeli chodzi o mniej wartościowe kamienie kolorowe – m. in. topaz, akwamaryn, ametyst. W ich przypadku łatwiej jest zdobyć duży okaz o nieskazitelnej czystości, co może sprawić, że zamknięte w danym kamieniu inkluzje mogą nie zaniżyć, ale podnieść jego wartość.

Masa a wielkość kamienia

Wielkość kamienia znacząco wpływa na jego cenę oraz atrakcyjność. Ze względu na różną gęstość minerałów dwa odmienne kamienie o tej samej wielkości mogą mieć inną masę. Dlatego do wyceniania ich wartości przyjęło się używać jednostki karat (ct = 0,2g). Niekiedy szlifierzy decydują, by kosztem jakości i proporcji szlifu zwiększyć masę kamienia.

Rodzaj szlifu

Istnieje cała paleta szlifów: okrągłe, owalne, markiza, gruszka, schodkowe i wiele innych. Zazwyczaj wybierane są one w zależności od możliwości i potrzeby wykorzystania danego kamienia,często szlify wykonywane są pod zamówioną biżuterię. Szlifierz ma za zadanie wyeksponować głębię koloru, ukryć niechciane inkluzje oraz uzyskać jak najlepszy połysk i możliwe efekty optyczne danego kamienia. Na cenę większy wpływ ma jakość wykonania szlifu niż jego rodzaj.

Twardy jak skała?

Twardość ma duże znaczenie, gdy planujemy zakup biżuterii z drogocennymi klejnotami, którą będziemy często zakładać. Kamienie te są narażone na uszkodzenia mechaniczne, gdy odkładamy biżuterię na twardą powierzchnię. Mogą też z czasem stracić swój połysk, gdyż są narażone na działanie czynników chemicznych oraz wszechobecny kurz, zawierający drobinki piasku z kwarcem (twardość w skali Mohsa: 7). Dlatego biżuteria z kamieniami o twardości 7 bądź wyższej (korundy: 9, beryle: 8, granaty: 7-7,5), będzie najlepszym rozwiązaniem.

Moda w świecie biżuterii

To niesamowicie ważny czynnik wpływający na wartość kamienia. Duży popyt z pewnością podniesie cenę danego minerału. Dlatego niezwykle istotne jest prześledzenie trendów panujących w świecie mody. Najlepszym przykładem wpływu mody na popularność kamienia jest marka biżuteryjna Tiffany, która z powodzeniem wypromowała tanzanit. Jedną z pierwszych osób oczarowanych pięknem tego kamienia była amerykańska aktorka Elizabeth Taylor.

Zakup kamienia może wydawać się przeprawą przez pokłady specjalistycznej wiedzy, jednak jeżeli zdecydujemy się na zakup klejnotu u sprawdzonego specjalisty z pewnością będzie to jedynie radość z możliwości wzbogacenia swojego majątku tak wyszukanym, czystym pięknem.

Projekt i realizacja: