Najpopularniejsze sploty łańcuszków


Każdy z amatorów pięknej biżuterii z pewnością zatrzyma się choć na chwilę przy wyborze odpowiedniego dla siebie łańcuszka. Jest to podstawowy element kompletu biżuterii, noszony zarówno przez panie, jak i panów. Rodzajów łańcuszków i sposobów ich noszenia jest wiele, dzięki temu nawet najbardziej wymagający klienci mogą znaleźć odpowiedni dla siebie model. Jeżeli nie wiesz jakie są rodzaje łańcuszków bądź zastanawiasz się nad zmianą swojego ulubionego wzoru, ten artykuł jest dla Ciebie. Prezentujemy w nim najpopularniejsze sploty łańcuszków + bonus na końcu artykułu.

I. PANCERKA

Współcześnie splot ten charakteryzuje się płaskimi ogniwami z oszlifowanymi brzegami. Często wzór ten jest modyfikowany poprzez diamentowanie czy nacinanie, co w każdym modelu przejawia się inną, lecz za każdym razem piękną, grą świateł. Splot ten jest jednym z najbardziej wytrzymałych. Jego wzór decyduje o tym, że jest bardzo często wybierany przez mężczyzn. Jego nazwa słusznie odzwierciedla charakter splotu przywodząc na myśl twardy pancerz.

II. ANKIER

Na wstępie należy zwrócić uwagę na etymologię nazwy. Angielskie słowo anchor oznacza kotwicę. Splot ten przypomina łańcuchy stosowane do montażu kotwic. Łańcuszek składa się zazwyczaj z owalnych bądź prostokątnych ogniwek, przez co jest bardzo wytrzymały. Jego mniej znaną wariacją jest podwójny ankier, alternatywa dla osób, dla których standardowy splot jest zbyt klasyczny.

III. FIGARO

Ten splot z pewnością okaże się interesującą propozycją. FIGARO jest podobny do wyżej wspomnianej PANCERKI, jednak różni się tym, że wzór tworzą sekwencje: 3 + 1. Standardowo są to trzy identyczne ogniwa, czwarte jest wydłużone, po czym sekwencja powtarza się. Również ten splot występuje w wielu wariacjach. Swoją nazwę zawdzięcza głównemu bohaterowi opery Wesele Figara. Na premierze miał on założony łańcuszek właśnie tego typu.

IV. KOSTKA (wenecjana)

Splot ten, jak sama nazwa wskazuje, składa się z ogniwek o kwadratowym kształcie przypominającym kostki. Jego struktura powoduje, że jest on produkowany głownie w lekkiej wersji dla kobiet. Splot ten prezentuje się doskonale z zawieszkami, jak i samodzielnie. Jest jednak delikatnym splotem, podatnym na zerwania, dlatego trzeba go ściągać przy kąpieli bądź pracy fizycznej.

V. SINGAPUR

Wzór ten może niektórym przypominać skręconą pancerkę, jednak o zdecydowanie subtelniejszym charakterze. Kształtem może przypominać strukturę DNA. Dzięki skręconej konstrukcji i płaskim ogniwom, gra świateł jest bardzo intensywna, dlatego nawet przy wyborze bardzo cienkiego łańcuszka, będzie on efektowną propozycją dla kobiet. Jeżeli poszukujemy łańcuszka dla mężczyzn o podobnej konstrukcji, warto zastanowić się nad ROMBO. Swoją budową przypomina splot SINGAPUR, jednak nie jest on skręcony, co przy wyborze grubszego wzoru dla mężczyzny będzie dobrą alternatywą.

VI. ROLO

Jest to najprostsza forma łańcuszka. Splot ten składa się standardowo z okrągłych bądź owalnych ogniw połączonych ze sobą. Nie jest to splot efektowny. Jest bardzo minimalistyczny oraz wytrzymały. Ze względu na swój charakter jest on bardzo często wykorzystywany jako przedłużka do bransoletek czy naszyjników.

VII. LINKA (żmijka, ogon węża)

Splot ten charakteryzuje się bardzo prostą konstrukcją oraz gładkim ułożeniem na zgięciach. W standardowej wersji jego przekrój jest w kształcie okręgu, jednak spotykamy też łańcuszki o przekroju owalu oraz wielokąta. W łańcuszku tym nie widać miejsc łączenia. Nie jest to łańcuszek, który rzuca się w oczy. Jest bardzo subtelny, przez co idealnie komponuje się z zawieszkami. Trzeba uważać przy noszeniu tego splotu, gdyż bardzo łatwo go załamać. Pokrewnym splotem, który świetnie sprawdza się jako samodzielny naszyjnik jest CARDANO (nazwa pochodzi od wału Cardana).

VIII. KORDEL (sznur)

Nazwa tego bardzo popularnego wzoru skrywa ciekawą historię. W języku niemieckim kordel oznacza sznur. Dawniej sznury o podobnym splocie były używane do mocowania białej broni przy pasie. Jest to bardzo ozdobny splot. Zawinięte i poskręcane ogniwa przepięknie mienią się przy każdym ruchu. Splot ten jest delikatny. Ma tendencje do wplątywania się we włosy oraz swetry.

IX. LISI OGON

Łańcuszek ten jest fantazyjnym, delikatnym splotem dedykowanym kobietom. Ten urzekający wzór wykonany jest z „warkoczy” przypominających właśnie lisi ogon. Ze względu na swoje gabaryty i styl jest on bardzo popularny w złotej wersji. Jest to sztywny, wytrzymały wzór, jednak wrażliwy na zgięcia, dlatego należy uważać przy jego zakładaniu i zdejmowaniu.

X. GUCCI (splot marynistyczny)

Splot ten charakteryzuje się podwójnymi oczkami. Świetnie prezentuje się w wersji masywnej, jak i delikatnej. Jest to bardzo wytrzymały wzór, którego konstrukcja zapobiega splątaniu.


Rynek jubilerski oferuje znacznie więcej interesujących splotów oraz ich wariacji lub naszyjników w kształcie taśmy czy tuby. Niektóre nie doczekały się jeszcze swoich nazw bądź nie są aż tak popularne. Poniżej wymieniamy jeszcze kilka ciekawych, rzadziej spotykanych wzorów, które naszym zdaniem zasługują na uwagę:

KOREANA – zawiła konstrukcja z oczek w kształcie prostopadłościanu (odmiana: POPCORN)

KULKOWY – używany często do nieśmiertelników

KSIĄŻE WALII (na cześć księcia Edwarda II) – skręcone, zachodzące na siebie ogniwa

BISMARK (nazwa prawdopodobnie od żelaznego kanclerza Otto Bismarka) – rzędy ogniwek połączone w kształcie pasu

BIZANTYJSKI (królewski) – solidny splot z przeplatanych kółek

GARIBALDI – podwójne oczka przeplecione wzajemnie

MOKKA – jego ogniwa przypominają ziarna kawy

SPIGA (kłos) – ogniwa ukształtowane w ósemki, przypomina LISI OGON

MONA LISA – oczka wykonane z dwóch ogniw o różnych średnicach


Na koniec obiecany bonus – czyli kilka porad i uwag dotyczących wyboru łańcuszków.

I. Cienkie łańcuszki lubią zachowywać się jak słuchawki. Odłożone w niedbały sposób na pewno się poplątają. Niektóre sploty uwielbiają dodatkowo wplątywać się w długie włosy bądź wełniane swetry. Warto zwrócić na to uwagę przy wyborze odpowiedniego wzoru.

II. Srebrne łańcuszki po pewnym czasie mogą nabrać brunatnego koloru. Nie ma się czego obawiać, to naturalne. Srebrne łańcuszki podczas kontaktu z ciałem, cieczami, czy nawet powietrzem oksydują. Aby odświeżyć łańcuszek najprościej udać się do złotnika, choć zazwyczaj wystarczą domowe sposoby czyszczenia bądź dedykowana, nawilżana szmatka do biżuterii dostępna w każdym sklepie jubilerskim.

III. Rodzaj zapięcia, długość łańcuszka czy jego grubość, to kwestie indywidualne. Każdy ma swój ulubiony styl oraz nawyki noszenia naszyjników. Jubiler w salonie powinien oczywiście doradzić w wyborze wzoru zależnie od przeznaczenia, upodobań związanych z biżuterią oraz od tego czy wybierany będzie sam łańcuszek, czy może łańcuszek do zawieszki.

IV. Łańcuszki pozłacane oraz bardzo cienkie łańcuszki są minimalistycznym, gustownym i, co dla niektórych najważniejsze, tanim dodatkiem. Przy wyborze takiego łańcuszka należy pamiętać, że w przypadku uszkodzeń, bądź zerwania ich, naprawa będzie utrudniona lub nieopłacalna.


Jeżeli masz uwagi odnośnie naszego artykułu bądź potrzebujesz doradztwa przy wyborze łańcuszka lub naszyjnika, nie wahaj się z nami skontaktować! Zapraszamy również do zapoznania się z naszą ofertą naszyjników z opisanymi splotami łańcuszków.

Projekt i realizacja: