Skarbiec z historiami. Ukryte znaczenie przedmiotów
„…losy przedmiotów są równie ciekawe, jak ludzkie”.
Wiesław Myśliwski
Przez całe życie człowiek otacza się rzeczami. Niektóre z tych przedmiotów, niezależnie od naszej intencji, będą nosiły w sobie kawałek naszej historii. Kiedy tak się dzieje? Kiedy zaczynają funkcjonować jako część nas?
Źródło znaczenia
Znaki, nazwy i symbole to podstawowe pojęcia, których używamy do opisu naszego świata. Filozof Ernst Cassirer, rozważając nad tym ostatnim, podkreślał, że to człowiek przez swoją twórczą działalność, przypisuje sens określonym rzeczom, co sprawia, że dochodzi do ich wyodrębnienia spośród innych przedmiotów, a czasem nawet do ich utożsamienia z konkretnym komunikatem czy wartością.
W 1970 roku Tadeusz Kantor poproszony został o projekt dzieła, które miało powstać w przestrzeni publicznej w ramach Sympozjum Plastycznego „Wrocław 70”. Zaproponował on pomnik pozbawiony wartości estetycznych – betonowe krzesło ogromnych rozmiarów. Miało być ono przedmiotem, który „wśród ruchu ulicznego, miał robić wrażenie czegoś porzuconego”. Samo krzesło wydawać się może czymś zupełnie nieistotnym. Znaczenie, a właściwie jego brak, nadaje mu człowiek. W zamyśle Kantora zostało porzucone, a więc kryje się za tym historia – pobudza to naszą wyobraźnię.
Magii szukaj w przedmiotach
Sednem znaczenia rzeczy jest także kontekst, w którym się znajdują. W kulturze europejskiej wciąż żywe są przekonania o magicznych właściwościach przedmiotów. Buty postawione na parapecie w dniu ślubu zapewniają dobrą pogodę, rozbite lustro gwarantuje nieszczęście, a w dawnych polskich wierzeniach – daje szansę na zobaczenie zmarłych, chwilowe przejście na „drugą stronę” (w jej poszukiwaniu udaje się też Alicja w surrealistycznej powieści dla dzieci Lewisa Carrolla).
Wokół symboliki przedmiotów oscyluje też literatura. Na szczególną uwagę zasługuje ten motyw w mitologii nordyckiej. Tyrfing to legendarny miecz, a Andwaranaut to arcydzieło jubilerskiej sztuki karłów, które nabywa z biegiem lat cech kolejnych właścicieli, aż w końcu staje się przeklęte.
Jest też strefa białej magii, która może pomóc w osiągnięciu szczęścia. Amulety chronią nas przed złem i uzdrawiają, talizmany mogą sprowadzić na nas szczęście i miłość, „mojo” to małe woreczki z roślinami i magicznymi minerałami. Energia, która tkwi w tych przedmiotach, utożsamiana jest z ich twórcą i czasem, który poświęcił na wytworzenie tej rzeczy. Wszystko sprowadza się znów do człowieka i jego historii.
Twój własny skarbiec
Noblista Orhan Pamuk stworzył w swoim rodzinnym Stambule słynne Muzeum Niewinności (po wydaniu książki o tym samym tytule). Znajdują się tam rzeczy, którymi mógłby się otaczać jej bohater, a zarazem setki przedmiotów mających w sobie cząstki historii mieszkańców miasta.
Świadomi tego, że rzeczy zapisują w sobie elementy naszego życia, bardzo często chcemy się otaczać tymi wyjątkowymi, niepowtarzalnymi. Dzięki temu przedmioty te mają szansę stać się częścią prywatnego muzeum, swoistego skarbca, który poniesie naszą historię dalej. O ile bardziej wartościowy jest prezent, w który włożyliśmy emocje i energię, który staje się projektem naszej wyobraźni? Traktując przedmioty z większą czułością, możemy mieć choć trochę kontroli nad tym, co będą sobą reprezentować.
Marta Gocka
Prazjolit w złotej oprawie. Jeden z unikalnych pierścionków autorstwa Piotra Lewkowicza.