Tam, gdzie prowadzi ciekawość 

Pasjonat, samouk, miłośnik sztuki, artysta. Biżuteria, którą tworzy, jest sumą ważnych dla niego wartości: pasji, precyzji i autentyczności. 

Dzieciństwo spędził w Samborze na Ukrainie. Tamtejsza szkoła artystyczna była dla niego początkiem drogi związanej ze sztuką. Do złotnictwa doprowadziła go ścieżka pełna zakrętów. Studiował architekturę, wielokrotnie zmieniał miejsce zamieszkania w poszukiwaniu właściwego dla siebie miejsca i zajęcia. Projektowanie sufitów i wielogodzinna praca przed komputerem utwierdziły go w przekonaniu, że znacznie bliższa jest mu praca manualna i kontakt z rzeczywistą  materią. 

Kiedy w wyniku serii fortunnych zdarzeń, po raz pierwszy usiadł za biurkiem jubilerskim, zrozumiał, że znalazł właściwy kierunek. Ten moment Piotr wspomina jako początek obsesji. Ciągły niedosyt wiedzy wielokrotnie generował pytanie: jak zrobić to inaczej? Świat biżuterii nie pozwala się nudzić – to nieustanne odkrywanie nowych technik, materiałów i znaczeń.

Jego pierwsza kolekcja była efektem poszukiwań nowej faktury – chciał znaleźć taką, która nie ma nic wspólnego z metalem, a następnie przenieść ją na srebro lub złoto. Zależało mu, by w twórczości być jak najbliżej natury – w ten sposób odkrył, że dobrym surowcem do pracy jest dla niego wosk. W tworzeniu biżuterii inspirowanej naturą ciekawa staje się możliwość kontroli nad czymś, co w przyrodzie jest niczym nieograniczone. 

Biżuteria Piotra to małe dzieła sztuki, które mimo nietypowej formy są użytkowe i można je nosić niezależnie od okazji. Fascynuje go magia procesu – dopiero w trakcie pracy, u złotnika otwiera się swego rodzaju „trzecie oko”, które prowadzi do ostatecznej wersji biżuterii, którą wykonuje. W jego realizacjach ważne są kamienie – definiuje je jako serce każdego projektu. Każdy stworzony przez niego przedmiot jest inny. Mogą być podobne, ale nigdy takie same. 

W kolekcjach Piotra dominują pierścionki. Jeśli zamawiane są na prezent lub zaręczyny, na wstępie autor z uwagą wysłuchuje opowieści na temat osoby, która ma być nimi obdarowana. To personalizacja na najwyższym poziomie, która przekłada się na drogocenność przedmiotów wychodzących spod ręki twórcy. 

Niezaspokojona ciekawość Piotra prowadzi go przez życie, udowadniając, że w połączeniu z ambicją i ciężką pracą, może tworzyć rzeczy piękne. Wspólne wartości – precyzja, otwartość i ciągły rozwój, są dla nas podstawą współpracy.

Tekst / Marta Gocka

Biżuteria Piotra w Todoro.

Projekt i realizacja: