Przywróć blask swojej biżuterii z naszym poradnikiem.

Biżuteria jest wyjątkowym elementem stroju, pozwala podkreślić cechy naszego ubioru jak i charakteru. Co jednak gdy traci swój naturalny blask? Wtedy efekt jej noszenia będzie znacznie mniejszy, a w przypadku bardzo zaniedbanej biżuterii możemy uzyskać wręcz odwrotny efekt od zamierzonego podczas jej ubierania. Zaniedbana biżuteria może bardzo źle świadczyć o jej posiadaczu. W tym poradniku doradzimy jak szybko i skutecznie wyczyścić biżuterię domowymi sposobami, za pomocą specjalnych preparatów oraz jak to się odbywa w naszej profesjonalnej krakowskiej pracowni – TODORO.

Co powoduje zanieczyszczenia i przebarwienia.

Zanieczyszczenia biżuterii najczęściej powodowane są wypełnianiem się mikrorys, powstałych podczas codziennego użytkowania – kontakt pierścionków z telefonem, naczyniami oraz innymi przedmiotami, z którymi mamy często do czynienia. Sam proces zakładania, zdejmowania czy przechowywania może pozostawić na biżuterii widoczny ślad, który z czasem będzie coraz bardziej się uwydatniać. Czy można jakoś temu zatem zaradzić ? Niestety, ale odpowiedź brzmi nie. Jedynie możemy mieć wpływ to tempo pojawiania się nowych mikro uszkodzeń, zdejmując biżuterię, wtedy gdy jest szczególnie narażona na zarysowania. Spowalnia to proces niszczenia się biżuterii, ale nie hamuje go całkowicie. Z mikro rysami musimy się zatem pogodzić – to naturalne i nieuniknione. Skutkiem długotrwałego nawarstwiania się rys są szczeliny, w których gromadzi się brud i matowi wcześniej błyszczącą powierzchnię.

Innymi zanieczyszczeniami są zanieczyszczenia chemiczne. Powstają wskutek kontaktu z silnymi środkami chemicznymi między innymi z chlorem, rozpuszczalnikami, czy chociażby detergentami. Kontakt z perfumami i kosmetykami, również może powodować pojawienie się takich przebarwień, zmatowień. Najpowszechniejszym zjawiskiem chemicznym jest jednak czernienie złota – to naturalny proces utleniania się pierwiastków w stopie złota, spowodowany kontaktem ze związkami siarki znajdującymi się w otaczającym nas powietrzu.

Ściereczka czyszcząca

Zacznijmy od specjalnej ściereczki, którą można kupić w sklepach jubilerskich. Jest to tkanina o właściwościach polerujących, nasączona specjalistycznym impregnatem. Bardzo skutecznie usuwa brud z mikro-szczelin a dodatkowo impregnuje i poleruje złoto hamując jego czernienie. Ściereczki należy dobrać do odpowiedniego gatunku złota – żółte złoto lub białe złoto. Efekty polerowania za pomocą tej ściereczki z pewnością Cię zaskoczą. Jej użytkowanie jest proste, nie wymaga specjalistycznej wiedzy a sama ściereczka jest bardzo tania i można ją używać wielokrotnie. Uwaga! Nie należy jej prać – straci wtedy impregnat, którym została nasączona.

Woda i soda oczyszczona.

Soda oczyszczona… z całą pewnością wiele razy spotkaliście się z tą nazwą w licznych poradnikach dotyczących czyszczenia różnych przedmiotów, czy powierzchni. Nie inaczej jest w tym wypadku. Soda posiada zdumiewające właściwości czyszczące, a dodatkowo można ją kupić w każdym sklepie spożywczym – stąd też jej popularność. Jest tania, a stosując nasze wskazówki jest też bezpieczna. Należy pamietać że zbyt duże stężenie sody w wodzie, nie spowoduje jej całkowitego rozpuszczenia, w związku z tym będzie posiadać duże właściwości ścierne a nasza biżuteria stracił połysk, ulegnie zmatowieniu. Stosuj więc nie większe stężenie niż jedna łyżeczka sody na 1 łyżeczkę wody. Tak wykonanym roztworem DELIKATNIE natrzyj biżuterię – jest bezpieczna dla białego, żółtego złota oraz srebra. Można do tego wykorzystać miękką ściereczkę. Po chwili zmyj roztwór z biżuterii i osusz ją czystą ściereczką. Efekt będzie od razu widoczny.

Łańcuszki i naszyjniki.

Soda i sól kuchenna

Poprzednie rozwiązanie, z zastosowaniem sody jest pomocne przy mniejszych produktach jak np pierścionki czy kolczyki. O wiele cięższe okaże się czyszczenie długich łańcuszków, gdyż zajmie to znacznie więcej czasu. Dla tego typu biżuterii możesz zastosować inny roztwór: soda oczyszczona + sól kuchenna. Będziesz dodatkowo potrzebować aluminiowej folii i szklanki. A więc działajmy! Szklankę od wewnątrz wyłóż folią aluminiową tak aby tworzyła w jej wnętrzu szczelną misę. Następnie dodaj 2-3 łyżeczki sody i tyle samo soli kuchennej. Całość zalewamy wrzątkiem i dokładnie mieszamy aby rozpuścić składniki. Do gotowego roztworu możemy wrzucić naszą biżuterię i pozostawiamy ją na około 40-60 minut – w zależności od stanu biżuterii. Po wyjęciu osuszamy czystą ściereczką.

Soda i ocet

Roztwór wody z octem to najmniej przyjemna forma czyszczenia biżuterii – zapach mieszaniny jest nieprzyjemny i drażniący, ale spokojnie zniknie on po dokładnym opłukaniu i osuszeniu biżuterii. przygotuj kieliszek octu a następnie, powoli wsypuj do niego sodę. Gdy uzyskasz mieszaninę przypominającą pastę możesz ją nałożyć za pomocą szczoteczki do zębów na biżuterię, delikatnie ją masując. Następnie dokładnie wypłucz całą pastę i osusz czyszczoną powierzchnię. Uwaga! Nie stosuj pasy w której soda nie nie została dokładnie rozpuszczona. W takiej sytuacji ponownie ją wykonaj dodając mniejszą ilość sody. Granulki sody porysują powierzchnię Twojej biżuterii!

Biżuteria pozłacana

W przypadku czyszczenia biżuterii pozłacanej nie stosuj ww. roztworów. Czyść ją regularnie za pomocą wymienionych na początku poradnika, specjalnych ściereczek – ściereczka, którą stosuje się do czyszczenia okularów czy monitorów również będzie przydatna podczas czyszczenia.

Czego nie stosować?

Nie stosuj past ściernych, mleczek czy proszków. Pasta ścierna w doświadczonych rękach może przynieść zamierzony cel, jednak praca z nią jest wymagająca i prosto o błąd który będzie możliwy do naprawy jedynie w profesjonalnej pracowni jubilerskiej. Natomiast mleczka i proszki to substancje posiadające małe granulki, przez które jedynie zwiększymy ilość zarysować, a co za tym idzie wpłyniemy na szybsze zużycie się biżuterii.

Na co uważać?

Uważaj na wszelkiego rodzaju kamienie zanurzone w biżuterii. Unikaj ich kontaktu z ww. roztworami, gdyż mogą je zmatowić. Dodatkowo kontakt z tymi roztworami może wypłukiwać klej na którym zostały osadzone kamienie, co finalnie doprowadzi do ich zgubienia. Unikaj zbyt mocnego pocierania, początkowo efekt może Cię zadowolić, jednak zwiększysz ilość zarysowań co wpłynie na szybsze gromadzenie się brudu na powierzchni biżuterii.

Podsumowanie

Czyść swoją biżuterię regularnie, zadbaj o to aby nie doprowadzić jej do tragicznego stanu. Ściągaj biżuterię podczas sprzątania domu czy pracy w warsztacie. Podczas wakacji unikaj kontaktu z piaskiem, wodą morską czy chlorowaną wodą. Dobrze zabezpieczona, wyczyszczona i odpowiednio użytkowana biżuteria będzie nam służyć wiele lat!

Projekt i realizacja: